Nejčastější chyby při hubnutí

25.02.2020

Už jste někdy držela dietu a nepodařilo se vám zhubnout? Anebo podařilo, ale těžce ztracená kila se rychle vrátila zpět? Možná jste se dopustila některé z těchto chyb...

1) Až skončím tuto dietu, tak se pořádně najím

Základní chyba hubnoucích, kteří se vrhají na nejrůznější časově omezené módní diety s vidinou úbytku hmotnosti během krátké doby. Tyto diety bývají často jednostranné s nízkou kalorickou hodnotou. Změna a přechod na zdravý životní styl musí být vyhovující a udržitelná trvale. Nic jen na chvilku nemá smysl, protože pokud byste se chtěli jen chvilkově omezovat, můžete se po skončení těšit na známý jojo-efekt.

2) Čím více pohybu, tím lépe

Ke zdravému životnímu stylu a efektivnímu hubnutí patří přiměřený podíl svalové tkáně. A k jejímu získání a udržení pohyb patří. Nic se ale nemá přehánět. Tělu je třeba dopřát i odpočinek a regeneraci. Navíc, kdo nebyl zvyklý se moc pohybovat, ten by měl začít s pravidelným pohybem jednou týdně a postupně přidávat. Ne každý pohyb je pro každého vhodný. Obézní by kvůli přílišnému zatížení kloubů neměli začít během, či zvedáním činek v posilovně.

3) Musím jíst málo

Pravda je to jen napůl. Snížení energetického příjmu je třeba, měla by být ale zachována energetická potřeba pro vaše běžné fungování. Pokud by se snížení provedlo větší a skokově, dostaví se velmi brzy podrážděnost a nervozita, spolu s únavou a následnými záchvaty přejedení spolu s neschopností dané stravování v nízkém množství dodržet.

4) Musím stále něco jíst

Stejně jako není vhodné se příliš omezit, zrovna tak není správné neustále něco uzobávat. Ztratíte tím představu o skutečně zkonzumovaném množství. Navíc byste měli vašemu žaludku dát také možnost se vyprázdnit. A to můžete jen tehdy, dodržíte-li mezi jednotlivými jídly časové rozestupy. Večer byste si měli dát lehce stravitelné jídlo s dostatečným časovým odstupem, než jdete spát.

5) Poslední jídlo musím sníst v 5 hodin odpoledne

Toto pravidlo může platit, pokud se chystáte ke spánku již v 8 hodin večer a vstáváte hodně brzy. Pokud toto není vaše spací hodina, pak je zbytečné tělo vystavovat takovému stresu.

6) Vše ideálně jíst s co nejmenším množstvím tuku

Tuk je nositelem vůně a chuti. Samozřejmě v případě hubnutí a zdravého stravování je vhodné vybírat spíše méně tučné druhy mas. Zaměřit ale celé stravování na vše odtučněné není vhodné kvůli možnému nedostatku vitamínů A, D, E a K.

7) Light je pro hubnutí to pravé

Light potraviny mají obvykle snížené množství tuku, nebo cukr nahrazený často umělým sladidlem. V případě mléčných výrobků bývá tuk nahrazen škroby, aby se zachovala konzistence potraviny. Navíc kalorická hodnota je nezřídka velmi podobná, chuťově však budete ošizeni. U nápojů a cukrovinek se jedná obyčejně o nahrazení cukru umělým sladidlem. Tyto výrobky jsou naprosto nevhodné pro děti. Některé studie dále poukázaly na následnou zvýšenou chuť k jídlu po jejich konzumaci. Tedy raději jíst méně, ale zato neošizené.

8) Čím více vypiji, tím lépe

Nadměrné pití zatěžuje ledviny. Pitný režim se stejně jako kalorická potřeba jídla stanovuje individuálně. Průměrné množství tekutiny u dospělého člověka se obvykle pohybuje mezi 2 - 3 litry.

9) Chuťovky a alkohol celkový příjem energie neovlivňují

I alkohol, který se vyrábí kvašením cukrů má svou kalorickou hodnotu a to dokonce větší než cukr samotný. Do energetického příjmu tak rozhodně patří. Živiny vám však neposkytne téměř žádné. Zrovna tak oříšky a nejrůznější laskominy, snědené i v malém množství navyšují celkový energetický příjem. Mlsání byste si však neměli zakazovat. Čím déle si budete upírat, tím vzrůstající bude chuť a sníte toho pak ve chvíli slabosti více. V případě chuti se vyplatí dát si malý kousek.

10) Ovoce je zdravé, mohu ho kdykoliv a v jakémkoliv množství

S tím, že je ovoce zdravé, můžeme zcela jistě souhlasit. Vzhledem k množství cukru, které obsahuje, je vhodné ho zařazovat spíše dopoledne. Rozhodně neděláte dobře, pokud si k večeři, nebo po ní, dáte velký ovocný salát, fresh, či více kusů ovoce.

Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.